Jack Karstetter - Class of 2017

Sand Springs wrestling Jack Karstetter

Freshman Year - Northeastern Oklahoma A&M (27-3)

Duals

  • 12.8.2017 - 133 lbs - majored Taylor Jeffries (Northwest College) 14-4
  • 12.8.2017 - 133 lbs - teched Dillon Prutch (Labette Community College) 23-7
  • 12.17.2017 - 133 lbs - defeated 5-4 by Erique Early (Indiana Tech University)
  • 12.17.2017 - 133 lbs - pinned Brandon Dofat (Baker University)
  • 12.17.2017 - 133 lbs - received forfeit from Kansas Wesleyan University
  • 12.17.2017 - 133 lbs - received forfeit from York College

2.10.2018 West Central District Championship - 133 lbs - 2nd Place

  • majored Garret Wild (Labette) 12-4
  • pinned Ottis Rollins (Colby) in 0:16
  • defeated 8-7 by Gage Gomez (Barton)

1.27.2018 Golden Norsemen - 133 lbs - 1st Place

  • pinned Chris Hansen (Unattached) in 4:38
  • pinned Terrell Banuelos (Central Christian College) in 2:36
  • defeated Jet Taylor (Oklahoma State University) 13-6
  • majored Corbin Nirschl (Northeastern Oklahoma A&M) 12-4

1.21.2018 Roger Denker Open - 133 lbs - 5th Place

  • pinned Von Gray (Central Oklahoma) in 0:12
  • defeated 13-6 by Isaac Jacquez (Lindenwood) 
  • defeated Corey Muniz (School of Ozarks) 11-5
  • pinned Weston Cronan (Ouachita Baptist) in 0:49

12.10.2017 Jet Invite - 133 lbs - 1st Place

  • pinned Caleb Osborn (Truman State University)
  • defeated Trey Edwards (Bethany College) 9-6
  • majored Vincent Eremita (Newman University) 13-3
  • received injury forfeit from Blake Dauphin (University of Central Oklahoma)

12.2.2017 Drury University Open - 133 lbs - 1st Place

  • majored Zach McCullough (Drury University) 15-7
  • teched Chris Hansen (Drury University) 16-1
  • pinned Alexander Juarez (Missouri Valley College) 
  • majored Kristofer Hudson (University of Oklahoma) 14-2

11.5.2017 Oklahoma City University Open - Freshman/Sophomore 133 lbs - 1st Place

  • defeated James Tann Cole 11-4 (FINALS)
  • majored Ryan Chavez (New Mexico) 19-7
  • defeated Macelino Lopez (Cowley County Community College) 8-4
  • pinned Gage Gomez (Barton) in 3:47
  • pinned Waylon Holman (Oklahoma Wesleyan) in 2:57

Junior (8-3 FS, 11-10 GR)

7.21.2017 USAW GR Nationals - 132 lbs - 6th Place

  • teched Randy McDonald (Washington) 12-0
  • teched Connor Kievman (Pennsylvania) 11-1
  • defeated Jarod Maes (Wisconsin) 12-8
  • teched Carter Noehre (Indiana) 13-2
  • defeated 6-1 by Jason Shaner (Oregon)
  • teched 13-2 by Job Greenwood (Colorado)
  • defeated 6-2 by Michael Gunther (Illinois) 

7.15.2017 USAW FS Nationals - 126 lbs - 8th Place

  • teched Cole Rhone (Pennsylvania) 15-4
  • teched Earl Blake (Maryland) 10-0
  • teched Garrett Vos (Minnesota) 12-2
  • teched 11-0 by Drew Mattin (Ohio)
  • defeated Brady Kyner (Iowa) 20-11
  • defeated 14-9 by Aaron Schulist (Wisconsin)
  • teched 19-9 by Austin Macias (Illinois)

6.22.2017 USAW GR Dual Nationals - Oklahoma Outlaws - 6th Place

  • 132 lbs - defeated Colton Williams (Texas Blue) 3-1 - (OK 41-26 TX)
  • 132 lbs - defeated 5-2 by Stockton O'Brien (Utah Blue) - (OK 46-19 UT)
  • 138 lbs - defeated 6-6 by Conner Ward (Kansas Blue) - (KS 33-29 OK)
  • 132 lbs - teched Garrett Bowers (Tennessee) 13-0 - (OK 52-16 TN)
  • 132 lbs - teched Hunter Kosco (Ohio) 10-0 - (OH 33-30 OK)

6.3.2017 Southern Plains Regional GR - 138 lbs - DNP

  • teched Dessmund Prospero (Colorado) 13-2
  • teched Rocky Sisco (Kansas) 20-10
  • defeated 2-1 by Joaquin Bautista (Texas) 
  • forfeited to Dayton Porsch (Kansas)

6.3.2017 Southern Plains Regional FS - 138 lbs - 1st Place

  • pinned Bryson Krohn (Colorado) in 0:47
  • teched Rocky Sisco (Kansas) 14-2
  • teched Garrett Miller (Colorado) 11-0
  • defeated Dylan Schickram (Oklahoma) 13-10

4.22.2017 U.S. Open Championship Greco Roman - 55 KG - 6th Place

  • defeated 14-5 by Randon Miranda (Northern Michigan University)
  • defeated Jared Goldsmith (Minnesota State Moorhead Dragons) 8-0
  • defeated Mosha Schwartz 9-0
  • defeated 10-7 by Patrick McKee (Minnesota Storm)
  • defeated 20-10 by Luis Hernandez (Garage Boyz) 

Blake Sargent - Class of 2018

High School (105-33)

Senior Year (16-8)

Duals

  • 2.9.2018 - 126 - defeated 4-2 by Cam Picklo (Mustang)
  • 2.6.2018 - 126 - defeated Ainsley Lane (Bixby) 10-3
  • 1.25.2018 - 126 - defeated Branden Elrod (Jenks) 4-3
  • 1.16.2018 - 126 - majored 9-1 by Reece Witcraft (Broken Arrow)
  • 1.11.2018 - 126 - pinned Verdell Shoats (Union) in 1:34
  • 1.9.2018 - 126 - received forfeit from Sapulpa
  • 1.2.2018 - 126 - pinned Cody Wynn (Ponca City)
  • 12.7.2017 - 126 - pinned Tristan Herrera (Owasso) in 1:14.

2.23.2018 OSSAA 6A State Championship - 126 lbs - 3rd Place

  • majored Joe Reynolds (Southmoore) 11-1
  • majored 12-3 by Reece Witcraft (Broken Arrow)
  • defeated Kyri Beasley (Muskogee) 2-1 in SV-1
  • defeated Cameron Picklo (Mustang) 9-6
  • defeated Cade Manion (Deer Creek) 7-5 in SV-1

2.17.2018 OSSAA 6A-East Regionals - 126 lbs - 5th Place

  • defeated Tanner Robinson (Stillwater) 6-3
  • defeated 11-8 by Reece Witcraft (Broken Arrow)
  • defeated 4-2 in SV-1 by Kyri Beasley (Muskogee)
  • majored Tanner Robinson (Stillwater) 9-1

1.12.2018 53rd Annual Bobby Lyons Invitational - 126 lbs - 3rd Place

  • defeated 7-4 by Reece Witcraft (Broken Arrow)
  • defeated Cooper Park (Sperry) 5-2
  • defeated Brayden Strachan (Bartlesville) 2-0 in sudden victory.

1.6.2018 74th Annual Geary Invitational - 126 lbs - DNP

  • defeated Blake Gonzalez (Broken Arrow) 7-0
  • defeated 5-0 by Chris Cannon (Blair Academy)
  • defeated Logan Chappell (Piedmont) 4-2 in OT
  • defeated 6-1 by Ryder Ramsey (Tuttle)

11.18.2017 Union "IceFighter" Open (Preseason) - 135 lbs - 3rd Place

  • pinned Cooper Stone (Miami) in 3:47
  • pinned Thatcher Hall (Metro Christian) in 3:31
  • teched 16-1 by Dylan Schickram (Ponca City) 
  • defeated Cooper Stone (Miami) 7-2
  • majored Garrett Weis (Jenks) 11-0

Junior Year (37-11)

Sophomore Year (39-12)

Freshman Year (13-2)

Junior Freestyle (2-0)

4.22.2017 Sand Springs OKUSA Freestyle - 126 lbs - 1st Place

  • teched Skylar Galloway (Team Big) 10-0
  • pinned Brendan Clarke (Bellitor) in 2:18

Caden Vaughn

High School Varsity 

2017-2018 Season (0-1)

Duals

  • 1.2.2018 - 113 - defeated 12-5 by Kris Humble (Ponca City)

Junior High / Junior Varsity (11-4)

1.13.2018 Perry Junior High Tournament - 113 lbs - 3rd Place

  • teched Bradley Dick (Vinita) 18-2 in 4:39
  • defeated 4-1 by Kristopher Humble (Ponca City) 
  • pinned Isaiah Smith (Bristow) in 1:21
  • pinned Kearanie Johnson (Claremore) in 0:34
  • majored Cameron Johnson (Stillwater) 17-3
  • pinned Tyce Morton (Edmond Memorial) in 1:48
  • injury forfeited to Brady Benham (Collinsville)

1.6.2018 Inola Wrestling Tournament - 113 lbs - 3rd Place

  • pinned Gavin Stauss (Hulbert) in 0:43
  • majored 9-1 by Jackson Cockrell (Broken Arrow)
  • pinned Bailey LaMont (Inola) in 2:36
  • pinned Tristen Butler (Stilwell) in 3:23

11.11.2017 Broken Arrow Joe Zamora / Skyler Holman Open - 120 lbs - 2nd Place

  • pinned Grant Bunten (Owasso) in 1:05
  • majored Brock Mattioda (Broken Arrow) 9-1
  • pinned CJ Clifton (Coweta) in 2:45
  • defeated 9-2 by Ty Moose (Greenwood)

Cadet Freestyle (1-2)

4.22.2017 Sand Springs OKUSA Freestyle - 113 lbs - DNP

  • teched Kilian McNichol (Threestyle) 12-0
  • teched 12-1 by Parker Decker (Team Big)
  • pinned in 1:53 by Cooper Gibson (Team NEO)

Jaxon "Scout" Trotter

Division 4 Folkstyle (10-9) 

2.18.2018 Rough Neck Rumble - 98 lbs - 3rd Place

  • pinned in 2:01 by Brayden Dougherty (Chickasha)
  • defeated Waylen Morrison (Broken Arrow) 3-1
  • majored Tristan Thompson (Ponca City) 11-0
  • majored 12-2 by Ritson Meyer (Chickasha)

2.17.2018 Southern Plains Dual Tournament 

  • 105 lbs - defeated 6-0 by Brock Gowens (Terps Assassins ES)
  • 105 lbs - majored Alec Little (SP Punishers ES) 9-0
  • 105 lbs - defeated 3-0 by Greyson Carpenter (Texas Dynamite Black ES)
  • 105 lbs - defeated Kole Lamont (OK Outlaws ES) 6-2
  • 105 lbs - teched 17-2 by Braden Brown (OK RTC ES)

1.27.2018 Blubaugh/Wilson Battle for Gold - 96 lbs - 2nd Place

  • defeated 9-2 by Braden Hall (Guthrie)
  • pinned Braden Henry (Guthrie) in 2:15
  • pinned Wyatt Cargill (Edmond) in 3:33

1.12.2018 Berryhill Tournament - 100 lbs - 2nd Place

  • pinned in 2:38 by Waylen Morrison (Broken Arrow)
  • pinned Gage Smith (Berryhill) in 3:34
  • defeated 5-0 by Owen Jones (Broken Arrow)

11.18.2017 Coweta Tournament - 100 lbs - 2nd Place

  • pinned Mathew Franklin (Claremore) in 1:16
  • defeated Cael Eremita (Catoosa) 4-0
  • pinned Brice Chitwood (Catoosa) in 3:00
  • pinned in 1:55 by Tyler McCall (Catoosa) 

Division 3 Folkstyle (29-7)

2.9.2018 OKUSA YWL State - 100 lbs - 1st Place

  • majored Gunner Tate (Cache) 9-0
  • pinned Braedyn Markel (Oologah) in 0:27
  • defeated Gavin Salt (Threestyle) 3-0
  • defeated Cale McPeek (Stillwater) 8-3

2.3.2018 Bedlam Battle - 100 lbs - 3rd Place

  • defeated Kole Lamont (Broken Arrow) 4-1
  • teched 15-0 by Ethan Teague (OWA)
  • pinned Aiden Petitt (Broken Arrow) in 2:43
  • defeated Kole Lamont (Broken Arrow) 4-3

1.27.2018 Blubaugh/Wilson Battle for Gold - 100 lbs - 1st Place

  • majored Cale McPeek (Stillwater) 17-6
  • pinned Evan Hoopingarner (Enid) in 3:56
  • pinned Lance Arbona (Ponca City) in 2:29
  • pinned Jaxon Goddard (Ponca City) in 0:57

1.18.2018 Flo Tulsa Nationals - 100 lbs - 4th Place

  • majored 11-0 by Kyle Harrall (Geary)
  • pinned Gregory Moore (Omaha, NE) in 0:57
  • pinned Daxton Williams (Omaha, NE) in 1:00
  • defeated Percie Hatfield (Moyock, NC) 6-1
  • defeated Gabriel Goode (Paola, KS) 2-0
  • defeated Devan Parn (Brookfield, MO) 4-1
  • pinned in 4:05 by Danny Zmorowski (Twinsburg, OH)

1.12.2018 Berryhill Tournament - 100 lbs - 1st Place

  • teched Aiden Petitt (Broken Arrow) 15-0
  • defeated Kole Lamont (Broken Arrow) 8-6
  • teched Zachary Fischer (Jenks) 17-1

1.6.2018 U.S. Junior Open Championship - 100 lbs - 3rd Place

  • pinned Clete Gilbert (Sulphur) in 2:13
  • pinned Andrew Williams (Hard Knox) in 2:19
  • defeated 5-3 by Kyle Harrall (Geary)
  • pinned Jon Broehl Li (Tulsa) in 2:43
  • pinned Jessiah Baeza (Woodward) in 1:00
  • pinned in 1:15 by Ritson Meyer (Chickasha)

11.25.2017 Sapulpa Tournament - 90-100 lbs - 3rd Place

  • pinned in 3:00 by Brett Cornett (Catoosa)
  • teched Daniel Gruenwald (Sperry) 15-0
  • pinned Garritt Hunt (Vian) in 2:17
  • pinned Storm Rieck (Pittsburg) in 0:36

11.18.2017 Coweta Tournament - 100 lbs - 1st Place

  • pinned Lance Arbona (Ponca City) in 2:40
  • defeated Lance Arbona (Ponca City) 9-6

11.11.2017 Catoosa Tournament - 100 lbs - 2nd Place

  • majored 13-1 by Haydan Yocham (Bristow)
  • pinned Lance Arbona (Ponca City) in 1:12

Novice Greco (1-3)

4.29.2017 Owasso OKUSA Novice GR - 90 lbs - 2nd Place

  • pinned Payton Zweifel (Enid) in 0:49
  • pinned in 2:53 by Gavin Salt (Threestyle) 

4.22.2017 Sand Springs OKUSA Novice GR - 90 lbs - 3rd Place

  • teched 11-0 by Aiven Robbins (Threestyle Wrestling)
  • pinned in 1:34 by Gavin Salt (Threestyle Wrestling)

Novice Freestyle (3-2)

4.29.2017 Owasso OKUSA Novice FS - 90 lbs - 2nd Place

  • pinned Payton Zweifel (Enid) in 1:41
  • defeated Kyler Tabor (Team Big) 9-5
  • defeated 9-4 by Gavin Salt (Threestyle)

4.22.2017 Sand Springs OKUSA Novice FS - 90 lbs - 3rd Place

  • defeated 13-10 by Tyler McCall (Threestyle Wrestling)
  • defeated Gavin Salt (Threeestyle Wrestling) 8-8 OT

Kagen Foster

Novice (1-9 FS, 1-9 GR)

5.13.2017 OKUSA GR State - 75 lbs - DNP

  • pinned in 1:01 by Corban Zugelder (Threestyle)
  • pinned in 0:46 by Christian Belford (OWA)

5.13.2017 OKUSA FS State - 75 lbs - DNP

  • teched 10-0 by Hunter Hollingsworth (Tironook)
  • defeated 8-6 by Jim Watkins (Bristow)

5.6.2017 OKUSA East Region GR - 75 lbs - 4th Place

  • teched 10-0 by Treshaun Tecson (Tulsa)
  • pinned in 2:53 by Jim Watkins (Bristow)
  • pinned in 0:53 by Corban Zugelder (Threestyle) 

5.6.2017 OKUSA East Region FS - 75 lbs - 4th Place

  • defeated Jim Watkins (Bristow) 8-4
  • teched 10-0 by Landyn Sommer (Cowboy WC)
  • teched 10-0 by Corban Zugelder (Threestyle)
  • teched 10-0 by Treshaun Tecson (Tulsa)

4.29.2017 Owasso OKUSA GR - 75 lbs - 3rd Place

  • teched 10-0 by Corban Zugelder (Threestyle)
  • teched 10-0 by Blade Walden (Muskogee)

4.29.2017 Owasso OKUSA FS - 75 lbs - DNP

  • teched 10-0 by Corban Zugelder (Threestyle)
  • defeated 8-3 by Jim Watkins (Bristow)

4.22.2017 Sand Springs OKUSA GR - 75 lbs - 4th Place

  • teched Tanner Winesburg (Vinita) 10-0
  • pinned in 1:07 by Corban Zugelder (Threestyle Wrestling)
  • teched 16-4 by Blade Walden (Muskogee)

4.22.2017 Sand Springs OKUSA FS - 75 lbs - DNP

  • teched 10-0 by Blade Walden (Muskogee)
  • teched 14-3 by Tanner Winesburg (Vinita)

Dian Fix

Dian Fix Sand Springs Wrestling

Summer 2017 (2-1 FS)

4.22.2017 Sand Springs OKUSA Intermediate FS - 65 lbs - 2nd Place

  • teched 10-0 by Legend Ellis (Threestyle Wrestling)
  • defeated Caleb Thompson (Sapulpa Youth WC) 9-7
  • defeated Kale Fruits (Bristow Elementary WC) 9-8

Daton Fix - Class of 2017

College Folkstyle

True Freshman - Unattached (5-0)

12.17.2017 Reno Tournament of Champions - 125 lbs - 1st Place

  • teched Jacob Mendoza (Highline) 18-2 in 2:45
  • teched Caballa Mhar (Eastern Oregon) 17-2 in 4:24
  • majored Drake Foster (Wyoming) 19-5
  • defeated Ronnie Bresser (Oregon State) 2-1
  • defeated Sean Fausz (NC State) 2-1

Senior Freestyle (15-3)

5.18.2018 Senior World Team Trials - 57 KG - 1st Place

  • teched Eddie Klimara 14-2 in 2:07
  • defeated Zane Richards 9-2
  • teched Zach Sanders 10-0 in 2:00
  • defeated Tony Ramos (Sunkist Kids WC) 10-3
  • defeated Tony Ramos (Sunkist Kids WC) 4-1

4.28.2018 U.S. Open Wrestling Championships - 57KG - 2nd Place

  • teched Britain Longmire (Nevada) 10-0 in 0:28.
  • defeated Daniel Deshazer (Minnesota) 4-0
  • teched David Terao (Washington DC) 10-0 in 0:46
  • defeated 2-2 by Tony Ramos (North Carolina) on criteria

11.21.2017 U23 Senior World Champions - 57 KG - DNP

  • defeated 5-2 by Parviz Ibrahimov (Azerbaijan) 

10.8.2017 U23 World Team Trials - 57 KG - 1st Place

  • teched Alexander Mackall (Rutgers) 10-0
  • teched Liam Cronin (Indiana) 10-0
  • defeated Joshua Rodriguez (Penn State) 8-3
  • defeated Nathan Tomasello (Ohio State) 8-7
  • defeated Nathan Tomasello (Ohio State) 7-4

5.26.2017 United in the Square - 57 KG - Exhibition

  • teched Joey Melendez (Illinois) 14-1

6.9.2016 Gran Premio De Espana - 57 KG - DNP

  • defeated 2-1 by Mukhambet Kuatbek (Kazakhstan) 

5.19.2016 United in the Square - 55 KG - Exhibition

  • teched Heirollah Ghahremani (Iran) 14-3

Junior Freestyle (30-0)

2017 USAW All-American First Team
2017 USAW Junior Freestyle Oklahoma Dual Team Member
2017 UWW Junior Freestyle World Team Member
2017 OKUSA Junior Freestyle State Champion
2017 U.S. Open Junior Freestyle National Champion
2017 OKUSA Sand Springs Junior Freestyle Champion
 

8.2.2017 UWW Junior FS Worlds - 1st Place

  • teched Salah Eddine Kateb (Algeria) 10-0
  • teched Afgan Khashalov (Azerbaijan) 10-0
  • teched Gulomjon Abdullaev (Uzbekistan) 11-0
  • teched Nader Amirgholi Nasrisamakoush (Iran) 10-0
  • teched Ismail Gadzhiev (Russia) 12-1

6.24.2017 USAW FS Dual Nationals - Oklahoma Red - 4th Place

  • pinned Austin Hendrickson (North Dakota Red) in 1:13 - (OK 70-2 ND)
  • teched Trevor Fauver (Nebraska Blue) 10-0 - (OK 53-11 NE)
  • teched Zach Sherman (New Jersey) 11-0 - (OK 44-13 NJ)
  • teched Drew Martin (Michigan Blue) 10-0 - (OK 42-22 MI)
  • teched Cameron Valdiviez (Missouri) 10-0 - (OK 58-9 MO)
  • pinned Brent Jones (Minnesota Blue) in 0:51 - (MN 40-26 OK)
  • teched Hunter Kosco (Ohio) 10-0 - (OH 40-23 OK)

6.10.2017 UWW World Team Trials - 1st Place

  • teched Brandon Courtney (Arizona St) 12-0
  • teched Brandon Courtney (Arizona St) 15-4

5.17.2017 Beat The Streets Exhibition

  • teched Joey Melendez (Illinois) 14-1

5.13.2017 OKUSA FS State - 132 lbs - 1st Place

  • teched Logan Herell (Enid) 10-0
  • teched CaRon Watson (Team NEO) 12-2
  • teched Xavear Cullors (Team Big) 11-0

4.29.2017 U.S. Open Freestyle Nationals - 55 KG - 1st Place

  • teched Alejandro Hernandez (Cal State Bakersfield) 10-0
  • teched Andrew Alirez (TNWC) 11-0
  • teched Alex Thomsen (SWIFT) 10-0
  • teched Paul Bianchi (North Dakota State) 10-0

4.22.2017 Sand Springs OKUSA Freestyle - 138 lbs - 1st Place

  • teched Michael Ritchey (Team Big) 11-0
  • teched John Ritchey (Stillwater) 11-0
  • teched Tyler West (Cleveland) 12-0
  • teched Angel Curiel (Threestyle) 10-0

4.15.2017 OKUSA National Team Qualifier Freestyle - 132 lbs - 1st Place

  • teched Alex Valencia (Perry WC) 11-0
  • pinned Brendan Clarke (GW Bellator) in 0:55
  • teched Billy Simpson (Cushing) 11-0
  • received forfeit from Michael Ritchey (Team Big)

Kaden Glass

Cadet Freestyle (6-0)

4.28.2018 OKUSA National Team Qualifier - 182 lbs - 1st Place

  • pinned Brannigan Reyes (Matrix) in 3:22
  • teched Emmanuel Skillings (J4) 19-9
  • teched Jacob Rogers (Team IceFighter) 14-4
  • teched Braden Bowman (OWA) 10-0

4.14.2018 USAOK Team Big Tournament - 182-195 lbs - 1st Place

  • pinned Coleman Lecoq (Sapulpa) in 1:23
  • teched Emmanuel Skillings (Broken Arrow) 11-0

Cadet Grec-Roman (4-0)

4.14.2018 USAOK Team Big Tournament - 170-182 lbs - 1st Place

  • teched Bryce Jackson (Threestyle) 14-4
  • teched Brayden Dillow (Chanute) 10-0
  • pinned Tristan Wolfer (Team IceFighter) in 0:18
  • pinned William Martin (Broken Arrow) in 1:37

Division 5 Folkstyle (20-1)

2.18.2018 Rough Neck Rumble - 250 lbs - 1st Place

  • pinned Tyler Rich (Owasso) in 0:15
  • defeated Caleb Phillips (Sand Springs) 1-0

2.17.2018 Southern Plains Dual Tournament 

  • 230 lbs - received forfeit from SP Spartans MS
  • 230 lbs - defeated Caleb Phillips (Terps Assassins MS) 2-0
  • 230 lbs - received forfeit from OK Outlaws MS
  • 230 lbs - defeated Gabe Moore (Texas Dynamite Black MS) 11-5
  • 230 lbs - received forfeit from Terps Extreme MS

2.2.2018 Junior High Allstate - 200 lbs - 2nd Place

  • majored Cruz Partain (Vian) 13-3
  • pinned Antoine Thomas (Del City) in 0:59
  • pinned Brody Cannon (Warner) in 0:38
  • defeated Luke Winningham (MacArthur) 6-3
  • defeated Caleb Phillips (Coweta) 3-2
  • pinned in 3:14 by Issiah Wolf (Elgin)

1.18.2018 Flo Tulsa Nationals - 200 lbs - 1st Place

  • teched Frank Lucero (Albuquerque, NM) 17-2 in 1:44
  • defeated Nathan Wemstrom (Buffalo Grove, IL) 7-2
  • defeated Kyle Hobill (Chandler) 6-5
  • defeated Keith "KJ" Miley (House Springs, MO) 4-3

1.6.2018 U.S. Junior Open Championship - 200 lbs - 1st Place

  • pinned Michael McCain (Hinton) in 0:34
  • teched Tieler Cummings (Henretta) 15-0
  • pinned Brody Cannon (Warner) in 0:58
  • defeated Kyle Hobill (Davenport) 5-2

Schoolboy (16-1 FS, 15-2 GR)

6.11.2017 USAW FS National Duals - Team Oklahoma Red - 4th Place

  • 210 lbs - teched Eathan Westfall (Michigan Blue) 10-0 - (OK 42-35 MI)
  • 190 lbs - pinned Zach Smith (Missouri) in 0:25 - (OK 49-28 MO)
  • 210 lbs - teched Angelo Felice (Colorado Red) 10-0 - (OK 47-28 CO)
  • 190 lbs - defeated 6-5 by Kolby Franklin (Pennsylvania Red) - (OK 54-22 PA)
  • 210 lbs - pinned Jimmy Liston (Illinois) in 1:39 - (IL 41-35 OK)
  • 190 lbs - teched Carson Linstad (Washington) 10-0 - (WA 47-28 OK)

6.8.2017 USAW GR National Duals - Team Oklahoma Red - 5th Place

  • 190 lbs - pinned Nathaniel Finch (Idaho) in 1:03 (OK 53-20 ID)
  • 190 lbs - teched David Harper (Georgia Blue) 10-0 (GA 47-25 OK)
  • 210 lbs - pinned Daniel Mellgren (Minnesota Maroon) in 0:37 (OK 48-30 MN)
  • 210 lbs - teched Angelo Felice (Colorado Red) 10-0 (OK 50-24 CO)
  • 190 lbs - teched Aydan Trueblood (Illinois) 10-0 (IL 40-34 OK)
  • 210 lbs - defeated 8-6 by Hunter Hill (Washington) (WA 41-34 OK) 
  • 190 lbs - defeated Kolby Franklin (Pennsylvania Red) 5-4 (OK 49-26 PA)
  • 190 lbs - teched David Ramirez (Missouri) 11-0 (OK 41-34)

6.3.2017 Southern Plains Regional GR - 190 lbs - 1st Place

  • defeated 10-4 by Ethan Kremer (Kansas)
  • defeated Ethan Kremer (Kansas) 7-4
  • teched Ethan Kremer (Kansas) 10-2

6.3.2017 Southern Plains Regional FS - 190 lbs - 1st Place

  • pinned Ethan Kremer (Kansas) in 3:50
  • defeated Ethan Kremer (Kansas) 6-1

5.13.2017 OKUSA GR State - 190 lbs - 1st Place

  • pinned Kaylon Wolf (Elgin) in 0:19
  • pinned Aundra Rhea (Vinita) in 1:03
  • received forfeit from Nathan Wahl (Blanchard)

5.13.2017 OKUSA FS State - 190 lbs - 1st Place

  • pinned Kaylon Wolf (Elgin) in 0:15
  • pinned Aundra Rhea (Vinita) in 1:23
  • received forfeit from Nathan Wahl (Blanchard)

4.22.2017 Sand Springs OKUSA Greco - 190 lbs - 1st Place

  • pinned Cameron Timmons (Team NEO) in 0:16
  • pinned Sky Daniels (Team NEO) in 0:21
  • pinned Aundra Rhea (Vinita) in 1:13

4.22.2017 Sand Springs OKUSA Freestyle - 190 lbs - 1st Place

  • teched Sky Daniels (Team NEO) 12-0
  • pinned Cameron Timmons (Team NEO) in 0:44
  • teched Aundra Rhea (Vinita) 14-2

4.15.2017 OKUSA National Team Qualifier Freestyle - 190 lbs - 1st Place

  • pinned Cameron Timmons (Team NEO) in 1:23
  • pinned Sky Daniels (Team NEO) in 0:15
  • pinned Aundra Rhea (Vinita) in 0:36

Bryce Fisher

Middle School Folkstyle (3-2)

2.17.2018 Southern Plains Dual Tournament

  • received forfeit from SP Spartans MS
  • defeated Cade Creighton (Terps Assassins MS) 10-4
  • defeated Sam Schmidt (OK Outlaws MS) 5-0
  • pinned in 1:59 by Noah Mulvaney (Texas Dynamite Black MS)
  • defeated 5-0 by Matt Lancaster (Terps Extreme MS)

Schoolboy Freestyle (25-2)

5.11.2018 OKUSA State - 149 lbs - 1st Place

  • defeated Kooper Doucet (Comanche) 10-2
  • pinned Kai Ulloa (Highlander) in 1:07
  • defeated Ian Jones (Westmoore) 14-6

4.28.2018 OKUSA National Team Qualifier - 165 lbs - 3rd Place

  • pinned in 3:16 by Coal Mountain Madison (Guthrie)
  • teched Micah Sorrels (Team IceFighter) 10-0
  • teched Cole Carroll (OWA) 10-0

4.21.2018 Owasso USAOK - 165-187 lbs - 1st Place

  • teched Mason Harris (Sand Springs) 10-0
  • teched Micah Sorrels (Team IceFighter) 11-0
  • teched Jesse Newby (Owasso) 10-0
  • teched Landon Kuhn (Ouachita) 12-1
  • teched John Roberts (OWA) 10-0

4.14.2018 OKUSA Team Big Tournament - 149 lbs - 1st Place

  • teched Clay Lewis (Team IceFighter) 10-0
  • defeated Cameron Jackson (Wildcat Wrestling) 12-6
  • teched Eddie Cortez (Team IceFighter) 10-0
  • teched Max Skolnick-Schur (Tri-Lakes) 10-0
  • teched Bobby Felts (Muskogee) 10-0

5.13.2017 OKUSA FS State - 136 lbs - 1st Place

  • teched Jack Wells (Deer Creek) 10-0
  • teched Brice Hickman (Guthrie) 12-0
  • teched Gavin Koehler (Team NEO) 12-0
  • teched Francisco Jr. Famero (Cache) 10-0

5.6.2017 OKUSA East Region FS - 136 lbs - 1st Place

  • defeated Jose Flores (Threestyle) 14-5
  • defeated Jose Flores (Threestyle) 12-7

4.22.2017 Sand Springs OKUSA Freestyle - 136 lbs - 1st Place

  • pinned Gavin Koehler (Team NEO) in 2:35
  • defeated Jose Flores (Threestyle) 7-3

4.15.2017 OKUSA National Team Qualifier Freestyle - 136 lbs - 2nd Place

  • teched Gavin Koehler (Team NEO) 11-0
  • defeated Harley Andrews (Tiger Wrestling) 8-6
  • pinned in 0:42 by Tate Picklo (Matrix)

Owen Martin

Division 5 Folkstyle (22-10)

2.18.2018 Rough Neck Rumble - 77 lbs - 2nd Place

  • pinned in 2:05 by Braden Tatum (South Central Punisher WC) 
  • defeated 4-0 by Braden Tatum (South Central Punisher WC)

2.17.2018 Southern Plains Dual Tournament 

  • 75 lbs - teched Mason Hannah (SP Spartans MS) 16-0
  • 75 lbs - received forfeit from Terps Assassins MS
  • 80 lbs - defeated Sam Smith (OK Outlaws MS) 3-0
  • 75 lbs - teched Caden Miller (Texas Dynamite Black MS) 16-0
  • 75 lbs - majored 8-0 by Braden Tatum (Terps Extreme MS)

2.2.2018 Junior High Allstate - 76 lbs - 4th Place

  • pinned Logan Stephens (Moore) in 0:30
  • teched Zoey Freeman (Cleveland) 16-1
  • defeated Christian Belford (Edmond North) 6-0
  • pinned in 3:02 by Cael Hughes (Stillwater)
  • defeated Jaxson Humphries (Catoosa) 2-0
  • defeated 7-0 by Landyn Sommer (Stillwater)

1.18.2018 Flo Tulsa Nationals - 75 lbs - DNP

  • majored Andrew Martin (Pewaukee, WI) 9-0
  • majored 15-3 by Alan Koehler (Prior Lake, MN)
  • defeated Shay Korhorn (Plainfield, IL) 2-0
  • defeated 4-0 by William Heger (Yukon)

1.12.2018 Perry Junior High Tournament - 80 lbs - 4th Place

  • teched Jackson Bodine (Yukon) 15-0 in 3:30
  • teched Sergio Aguilar (Ponca City) 18-2 in 2:54
  • majored 9-1 by Cael Hughes (Stillwater)
  • defeated 2-1 by Sam Smith (Stillwater)
  • teched Tanner Winesburg (Vinita) 15-0 in 2:15

1.6.2018 U.S. Junior Open Championship - 75 lbs - 1st Place

  • defeated Caden Holman (Choctaw) 1-0
  • pinned Boog Jeffries (Choctaw) in 2:27

12.30.2017 Pryor Gage Underwood Memorial Tournament - 76 lbs - 1st Place

  • teched Bradley Vanblaricom (McAlester) 15-0
  • majored Bradley Vanblaricom (McAlester) 12-2

11.22.2017 Bristow Classic - 76-84 lbs - 1st Place

  • defeated Ethan Peterson (Sapulpa) 6-0
  • teched Dariuz Black (Sand Springs) 15-0

11.11.2017 Catoosa Tournament - 76-84 lbs - 2nd Place

  • defeated 2-1 by Ethan Peterson (Sapulpa)
  • pinned Kameron Neighbors (Catoosa) in 0:41

11.4.2017 Claremore Youth Invitational - 76-84 lbs - 1st Place

  • pinned Korbyn York (Webb City) in 1:52
  • teched Julian Briones (Rare Breed) 17-2

Schoolboy Freestyle (2-2)

4.29.2017 Owasso OKUSA FS - 70 lbs - 1st Place

  • teched Justin Zane Vaughn (Team Big) 14-3
  • teched Justin Zane Vaughn (Team Big) 14-4

4.15.2017 OKUSA National Team Qualifier Freestyle - 77 lbs - DNP

  • defeated 10-4 by Sam Smith (Cowboy WC)
  • forfeited to Kaiser Simpson (Cushing Wrestling)

Adrian Flores

Division 4 Folkstyle (5-14)

2.18.2018 Rough Neck Rumble - 117 lbs - 2nd Place

  • pinned Titan Hix (Moore) in 3:02
  • pinned in 0:47 by Aiden Cooley (Maryland Terps)
  • pinned Frankie Esparza (Threestyle) in 1:35

2.2.2018 Junior High Allstate - 110 lbs - DNP

  • pinned in 0:36 by Ryan Toothman (Morris)
  • pinned in 1:46 by Jamal Bailey (Putnam City)

1.18.2018 Flo Tulsa Nationals - 110 lbs - DNP

  • pinned in 2:47 by Karson Tompkins (Midlothian, TX)
  • pinned in 0:43 by Landon Campbell (Galion, OH)

1.12.2018 Berryhill Tournament - 110 lbs - 2nd Place

  • defeated Colton Hainzinger (Collinsville) 4-3
  • forfeited to Abraham Flores (Sand Springs) 

1.6.2018 U.S. Junior Open Championship - 110 lbs - DNP

  • pinned in 2:33 by Ronan Wunsch (Maize WC) 
  • forfeited to Abraham Flores (Sand Springs)

11.18.2017 Coweta Tournament - 110-120 lbs - 2nd Place

  • defeated Joseph Robbins (Pryor) 6-2
  • forfeited to Abraham Flores (Sand Springs)
  • defeated Cameron Braswell (Claremore) 5-0

11.11.2017 Catoosa Tournament - 110 lbs - DNP

  • pinned in 1:19 by Hank Powell (Bristow)
  • pinned in 1:34 by Landon Bart (Roller Academy)

11.4.2017 Claremore Youth Invitational - 120 lbs - 4th Place

  • defeated 4-0 by Cameron Braswell (Claremore)
  • pinned in 1:10 by Blake Gilkey (Collinsville)
  • pinned in 0:32 by Abraham Flores (Sand Springs) 

Novice Freestyle (7-18)

4.28.2018 OKUSA National Team Qualifier - 135 lbs - 1st Place

  • pinned Garrett Henry (Duncan) in 0:37
  • teched Garrett Henry (Duncan) 10-0

4.21.2018 Owasso USAOK - 117-135 lbs - 3rd Place

  • pinned in 1:23 by Frankie Esparza (Threestyle)
  • teched JD Sigman (True Blue) 11-0

4.14.2018 USAOK Team Big Tournament - 135-160 lbs - 3rd Place

  • teched Jackson Dyer (Cardiac Kids) 15-2
  • teched 10-0 by Balance Johnson (Sand Springs) 

3.31.2018 Bixby USAOK - 108-117 lbs - 2nd Place

  • pinned in 1:02 by Gavin Salt (Threestyle)
  • defeated 8-5 by Gavin Salt (Threestyle)

6.3.2017 Southern Plains Regional - 100 lbs - DNP

  • teched 10-0 by Xerarch Tungjaroenkul (Kansas)
  • defeated 6-0 by Jude Poslethwait (New Mexico)

5.13.2017 OKUSA State - 100 lbs - 3rd Place

  • teched Deago Chay (Harrah) 10-0
  • teched 10-0 by Garhett Reese (Cowboy WC)
  • teched 11-0 by Abraham Flores (Team Big)

5.6.2017 OKUSA East Region - 100 lbs - 3rd Place

  • teched 10-0 by Abraham Flores (Team Big)
  • teched 10-0 by Garhett Reese (Cowboy WC)

4.29.2017 Owasso OKUSA - 100 lbs - 4th Place

  • teched 12-0 by Abraham Flores (Team Big)
  • teched 10-0 by Balance Johnson (Team Big)
  • teched 10-0 by Caden Kelley (Cowboy WC) 

4.22.2017 Sand Springs OKUSA - 100 lbs - 4th Place

  • teched 16-1 by Ty Vinson (Warner Eagles)
  • pinned Tyler Hockett (Cushing Wrestling) in 4:00
  • teched 12-2 by Balance Johnson (Team Big)
  • teched 10-0 by Abraham Flores (Team Big)

4.15.2017 OKUSA National Team Qualifier - 100 lbs - 4th Place

  • teched 10-0 by Ty Vinson (Warner Eagles)
  • teched Ej Smith (Putnam City Freestyle) 11-0
  • pinned in 2:18 by Ali McCoy (Threestyle Wrestling)

Novice Greco (5-16)

4.21.2018 Owasso USAOK - 135 lbs - 1st Place

  • teched JD Sigman (True Blue) 10-0
  • pinned JD Sigman (True Blue) in 3:21

4.14.2018 USAOK Team Big Tournament - 135-160 lbs - 2nd Place

  • teched Jackson Dyer (Cardiac Kids) 11-0
  • teched 10-0 by Balance Johnson (Sand Springs) 

3.31.2018 Bixby USAOK - 108-117 lbs - 2nd Place

  • pinned in 1:46 by Gavin Salt (Threestyle)
  • pinned in 0:52 by Gavin Salt (Threestyle)

6.3.2017 Southern Plains Regional - 100 lbs - DNP

  • pinned in 1:06 by Connor Timmons (Texas)
  • pinned Preston Arementa (New Mexico) in 1:38
  • pinned in 0:39 by Adrian Turner (Kansas)

5.13.2017 OKUSA State - 100 lbs - 2nd Place

  • teched 12-0 by Abraham Flores (Team Big)
  • teched 12-0 by Abraham Flores (Team Big)

5.6.2017 OKUSA East Region - 100 lbs - 2nd Place

  • teched 10-0 by Abraham Flores (Team Big)
  • pinned in 0:38 by Abraham Flores (Team Big)

4.29.2017 Owasso OKUSA - 100 lbs - 4th Place

  • pinned in 1:37 by Aiven Robbins (Threestyle)
  • defeated 8-0 by Trey Dillow (Chanute))

4.22.2017 Sand Springs OKUSA - 100 lbs - 4th Place

  • pinned in 0:41 by Ty Vinson (Warner Eagles)
  • pinned in 1:04 by Balance Johnson (Team Big)
  • teched 10-0 by Abraham Flores (Team Big)

4.15.2017 OKUSA National Team Qualifier - 100 lbs - 3rd Place

  • pinned Ej Smith (Putnam City Freestyle) in 0:35
  • pinned in 0:32 by Abraham Flores (Team Big)
  • teched 13-2 by Ali McCoy (Threestyle Wrestling)

Jackson Martin

Division 4 Folkstyle (4-15)

1.12.2018 Berryhill Tournament - 64 lbs - 3rd Place

  • pinned Jimmy Groden (Coweta) in 0:54
  • majored 9-1 by Iziah Tusler (Cushing)
  • majored 13-2 by Cavin Peper (Sapulpa)

12.30.2017 Pryor Gage Underwood Memorial Tournament - 64-67 lbs - 4th Place

  • defeated Spencer McClellend (Pryor) 10-4
  • pinned in 2:07 by Hunter Knox (RAW)
  • majored 15-5 by Iziah Tusler (Cushing)
  • majored 11-0 by Cavin Peper (Sapulpa)

11.22.2017 Bristow Classic - 64 lbs - 5th Place

  • pinned in 2:07 by Jagen Jones (Sperry)
  • majored 11-0 by Iziah Tusler (Cushing)
  • defeated 5-4 by Cavin Peper (Sapulpa)
  • pinned in 2:29 by Jesse Justice (Sperry)

11.11.2017 Catoosa Tournament - 64 lbs - 4th Place

  • defeated 4-3 by Jagen Jones (Sperry)
  • pinned in 0:39 by Kru Vance (Catoosa)
  • pinned Ty Myers (Rogers) in 1:15
  • pinned in 2:45 by Iziah Tusler (Cushing)

11.4.2017 Claremore Youth Invitational - 64 lbs - 4th Place

  • pinned in 1:33 by Michael Johnson (Sand Springs)
  • defeated Simon Hartline (Renegade) 8-7
  • pinned in 3:50 by Jagen Jones (Sperry)
  • pinned in 2:53 by Iziah Tusler (Cushing)

2017 Summer (0-6 FS)

4.29.2017 Owasso OKUSA Novice FS - 60 lbs - 4th Place

  • pinned in 1:35 by Keatin Burleson (Seneca)
  • teched 10-0 by James Shelton (Sperry)
  • teched 14-4 by Iziah Tusler (Cushing)

4.15.2017 OKUSA National Team Qualifier Novice FS- 60 lbs - 4th Place

  • pinned in 2:31 by Ezekiel Smith (Threestyle Wrestling)
  • teched 10-0 by Hunter Jackson (Elgin Grapplers) 
  • teched 10-0 by Iziah Tusler (Cushing Wrestling)

Jonathan Ashby

Junior (0-5 FS, 0-2 GR)

4.29.2017 Owasso OKUSA Greco - 160 lbs - 2nd Place

  • pinned in 0:31 by Diego Maturino (Team NEO)
  • pinned in 0:55 by Diego Maturino (Team NEO)

4.29.2017 Owasso OKUSA Freestyle - 160 lbs - 4th Place

  • pinned in 0:34 by Aedan Cottle (J4)
  • pinned in 0:51 by Kaleb Tabor (Team Big)
  • teched 11-0 by Jace Nicholas (Cowboy WC)

4.1.2017 Catoosa OKUSA Freestyle - 170 lbs - 2nd Place

  • teched 10-0 by Aidan Hicks (Vinita)
  • pinned in 1:00 by Aidan Hicks (Vinita)

Kaleb Tabor - Class of 2019

High School (66-19)

Junior Year (26-12)

Duals

  • 2.9.2018 - 152 - defeated Jojo Sylvester (Mustang) 3-0
  • 2.6.2018 - 152 - pinned Christian Brylewski (Bixby) in 1:25
  • 1.25.2018 - 152 - defeated 6-3 by Drake Vannoy (Jenks)
  • 1.20.2018 - 152 - pinned Ethon Hamrick (Comanche) in 4:21
  • 1.20.2018 - 152 - majored 14-6 by Bubba Wilson (Manhattan)
  • 1.20.2018 - 152 - pinned Dalton Pruitt (Goddard) in 1:26
  • 1.19.2018 - 160 - defeated Jerico Marquez (Lebanon) 8-2
  • 1.19.2018 - 152 - pinned Nolan Miller (Owasso) in 5:09
  • 1.19.2018 - 160 - defeated Nathan Desler (Bentonville) 7-4
  • 1.18.2018 - 160 - pinned Kaleb Childress (Bartlesville) in 3:49
  • 1.18.2018 - 160 - received a forfeit from Muskogee)
  • 1.18.2018 - 152 - pinned Logan Griffin (Enid) in 1:00
  • 1.16.2018 - 152 - defeated 5-3 by Brady Mattioda (Broken Arrow)
  • 1.11.2018 - 152 - pinned Avante Wilkins (Union) in 2:41
  • 1.9.2018 - 152 - pinned Colton Konell (Sapulpa) in 2:00
  • 1.2.2018 - 160 - pinned Grayson White (Ponca City)
  • 12.19.2017 - 160 - pinned Christian McCutcheon (Stillwater) 

2.23.2018 OSSAA 6A State Championship - 152 lbs - 2nd Place

  • pinned Landis Scoon (Yukon) in 1:34
  • pinned Richie Lee (Owasso) in 3:49
  • defeated 5-3 by Drake Vannoy (Jenks)

2.17.2018 OSSAA 6A-East Regionals - 152 lbs - 2nd Place

  • pinned Ryan Stetler (Bixby) in 0:36
  • defeated Christian McCutcheon (Stillwater) 4-0
  • defeated Richie Lee (Owasso) 6-3
  • defeated 2-0 by Brady Mattioda (Broken Arrow)

1.12.2018 53rd Annual Bobby Lyons Invitational - 152 lbs - 2nd Place

  • pinned Jake Weller (Cascia Hall) in 1:25
  • defeated Baily Clampitt (Sperry) 4-2 in sudden victory. 
  • defeated 11-6 by Tony Connor (Collinsville) 

1.6.2018 74th Annual Geary Invitational - 152 lbs - DNP

  • defeated 7-6 by Jefferson Speer (Choctaw) 
  • pinned Levi Self (Tascosa) in 3:47
  • pinned Crason Brawley (Tuttle) in 1:52
  • defeated 5-2 by Eric Two Lance (Arlington Martin)

12.15.2017 Kansas City Stampede - 152 lbs - 12th Place

  • pinned Dakota Rulo (Farmington) in 0:32
  • defeated 5-0 by Cade Lindsey (Derby)
  • pinned Ashunti Perry (Thompson) in 1:28
  • pinned Jeremiah Larson (Neosho) in 3:45
  • defeated Joe Tyson (Bettendorf) 6-5
  • defeated 4-2 by Trevor Dopps (Goddard)
  • forfeited to Mason Morris (Bettendorf) 
  • forfeited to James Hummel (Seckman)

Freshman Year (40-7* Mannford)

OSSAA 4A State Championship - 152 lbs - DNP

  • defeated 5-2 by Robbie Otero (Catoosa)
  • defeated Greyson Weedon (Clinton) 8-2
  • defeated 6-1 by Sam Shore (Poteau)

Junior Freestyle (9-4)

5.13.2017 OKUSA FS State - 160 lbs - 2nd Place

  • defeated Ryan Swanson (Dark Horse) 7-4
  • teched Tyler Dieringer (Cowboy WC) 25-14
  • teched 10-0 by Dustin Plott (Tiger WC)

4.29.2017 OKUSA Owasso Freestyle - 160 lbs - 1st Place

  • pinned Jace Nicholas (Cowboy WC) in 2:40
  • pinned Jonathan Ashby (Team Big) in 0:51
  • received forfeit from Aedan Cottle (J4)

4.15.2017 OKUSA National Team Qualifier Freestyle - 152 lbs - DNP

  • teched Diego Maturino (Team NEO) 10-0
  • pinned Jaxen Gilmore (OWA) in 1:18
  • teched 12-2 by Brik Filippo (Tiger Wrestling)
  • teched 15-3 by Jonathan McGowan (Team NEO)

4.8.2017 Catoosa OKUSA Freestyle - 160 lbs - 3rd Place

  • teched 12-2 by Wes Ahrberg (Cushing Wrestling)
  • pinned Cameron Traylor (Team NEO) in 1:22
  • pinned Hunter Skaggs (SC Blue) in 1:02

Junior Greco-Roman (0-2)

4.8.2017 Catoosa OKUSA Greco - 160 lbs - 3rd Place

  • teched 10-0 by Caleb Meeker (Jay WC)
  • double forfeited to Cameron Traylor (Team NEO)
  • forfeited to Hunter Skaggs (SC Blue)

Riley Weir - Class of 2019

High School (91-25)

Junior Year (29-7)

Duals

  • 2.9.2018 - 113 - defeated 2-1 by Tucker Owens (Mustang)
  • 1.25.2018 - 113 - pinned Jonathan Kelvington (Jenks) in 2:14
  • 1.20.2018 - 120 - majored Jaxon Miller (Comanche) 16-4
  • 1.20.2018 - 120 - defeated Joshua Pence (Manhattan) 5-0
  • 1.20.2018 - 113 - pinned Lucas Glover (Goddard) in 1:27
  • 1.19.2018 - 120 - pinned Hunter Lewis (Lebanon) in 4:16
  • 1.19.2018 - 113 - pinned Killian McNichol (Owasso) in 0:19
  • 1.19.2018 - 113 - pinned Blake Wolff (Bentonville) in 2:14
  • 1.18.2018 - 113 - defeated Corwin Strachan (Bartlesville) 4-0
  • 1.18.2018 - 113 - pinned Williams Caraway (Muskogee) in 1:23
  • 1.18.2018 - 113 - teched Dae Stuber (Enid) 19-2 in 3:36
  • 1.16.2018 - 113 - majored Blazik Perez (Broken Arrow) 12-0
  • 1.9.2018 - 120 - pinned Justin Campbell (Sapulpa) in 0:52.
  • 12.7.2017 - 120 - defeated 11-5 by Zeke Washington (Owasso)

2.23.2018 OSSAA 6A State Championship - 113 lbs - 1st Place

  • pinned Caleb Nahmahpeah (Shawnee) in 1:00
  • defeated Corwin Strachan (Bartlesville) 5-1
  • defeated Tucker Owens (Mustang) 3-1

2.17.2018 OSSAA 6A-East Regionals - 113 lbs - 1st Place

  • pinned Garrett Johnson (Jenks) in 2:51
  • pinned Henry Warren (Stillwater) in 2:24
  • pinned Blazik Perez (Broken Arrow) in 5:16
  • defeated Tucker Owens (Mustang) 4-0

2.2.2018 Glenpool Warrior Classic - 113 lbs - 1st Place *(Non scholastic)

  • pinned Jarrett Johnson (Jenks) in 2:16
  • pinned Killian McNichol (Owasso) in 1:24
  • majored Blazik Perez (Broken Arrow) 11-2
  • majored Jacob Schwenker (Cleveland) 19-7

1.12.2018 53rd Annual Bobby Lyons Invitational - 113 lbs - 1st Place

  • defeated Corwin Strachan (Bartlesville) 7-0
  • defeated Rocky Stevens (Collinsville) 4-2 in SV-1

12.15.2017 Kansas City Stampede - 120 lbs - 12th Place

  • pinned in 5:35 by Ethen Miller (Park Hill)
  • pinned Patrick Perea (Randall) in 0:47
  • pinned Brock Wheeler (Collins Hill) in 0:26
  • pinned Diago Hernandez (Garden City) in 2:24
  • teched 18-3 by Sam Latona (Thompson) in 5:13
  • teched Logan Adamson (Bettendorf) 16-0 in 1:48
  • pinned in 4:29 by Ethen Miller (Park Hill)
  • forfeited to Keegan Slyter (Olathe North)

12.8.2017 Perry Tournament of Champions - 120 lbs - 3rd Place

  • pinned Bryce Hawk (Kingfisher) in 0:17
  • defeated Andy Schaelfer (Choctaw) 7-2
  • defeated 3-1 by Gabe Buckbee (Arkansas City) 
  • majored Billy Gonzales (Lawton MacArthur) 11-2
  • defeated Cade Nicholas (Perry) 2-0

Sophomore Year (41-6)

Freshman Year (21-12)

2.26.2016 OSSAA 6A State Tournament - 106 lbs - DNP

  • pinned in 0:41 by Colt Newton (Choctaw)
  • majored 14-4 by Braden Fowler (Yukon)

2.19.2016 OSSAA 6A-East Regional - 106 lbs - 3rd Place

  • pinned Dominic Fitzpatrick (Moore) in 0:52
  • majored 11-2 by Brandon Blose (Sapulpa)
  • pinned Brady Bristow (Ponca City) in 1:53
  • defeated Cameron Picklo (Mustang) 6-3

1.8.2016 Geary Invitational - 106 lbs - DNP

  • pinned Dylan Morris (Duncan) in 4:18
  • pinned in 1:12 by Colt Newton (Choctaw)
  • pinned in 4:45 by Cale Johnson (Tuttle)

12.19.2015 Kansas City Stampede - 106 lbs - 9th Place

  • pinned Devon Owen (Nixa) in 0:51
  • majored 11-2 by Kai Orine (Seckman)
  • teched Cade Vicker (Creston) 17-0 in 3:34
  • pinned Devon Handy (Mill Valley) in 1:45
  • defeated Alex Valencia (Perry) 9-4
  • pinned in 3:08 by Cale Johnson (Tuttle)
  • defeated 3-2 by Tariq Malik (Collins Hill)
  • majored Noah Yeamans (Allen) 10-2
  • defeated Robbie Griggs (Christian Brothers) 1-0

12.11.2015 Perry Tournament of Champions - 106 lbs - 4th Place

  • teched Jimmy Arbuckle (Blackwell) 17-2
  • defeated Alex Valencia (Perry) 2-1
  • pinned in 1:09 by Wyatt Adams (Lawton MacArthur)
  • majored Dylan McGrew (Perry)
  • pinned in 3:19 by Colt Newton (Choctaw)

Duals

  • 12.10.2015 - 106 - majored Eric Merida (Owasso) 10-0
  • 1.5.2016 - 106 - pinned Brady Bristow (Ponca City) in 3:15
  • 1.7.2016 - 106 - received forfeit from Stillwater
  • 1.12.2016 - 106 - pinned Caron Watson (Union)
  • 1.14.2016 - 106 - defeated 7-1 by Tyler Lawley (Broken Arrow)
  • 1.26.2016 - 106 - defeated Connor Henson (Collinsville) 7-6
  • 2.12.2016 - 106 - majored Dominic Derr (Westmoore) 9-0
  • 2.13.2016 - 106 - majored Caron Watson (Union) 12-3

Junior Freestyle (21-5)

4.28.2018 OKUSA National Team Qualifier - 126 lbs - 2nd Place

  • teched Jakob Lyons (Tahlequah) 13-2
  • teched Thaddeus Long (Sand Springs) 17-4
  • injury forfeited to Ryder Ramsey (Tiger WC) 

4.21.2018 Owasso USAOK - 126 lbs - 1st Place

  • teched Luke Collett (Tulsa) 10-0
  • received forfeit from Skyler Lancaster (Stillwater)

7.15.2017 USAW FS Nationals - 113 lbs - DNP

  • teched Kody Kageler (Oregon) 10-0
  • teched Brandon Seidman (Pennsylvania) 11-0
  • teched Camden Russell (Nebraska) 20-10
  • teched 10-0 by Aden Reeves (Iowa)
  • defeated Nathan Cummings (Illinois) 20-13
  • teched 12-0 by Cody Phippen (Missouri)

6.22.2017 USAW FS Dual Nationals - Oklahoma Outlaws - 4th Place

  • 113 lbs - pinned Devin Schulz (North Dakota Red) in 1:08 - (OK 70-2 ND)
  • 113 lbs - teched Anthony Clark (New Jersey) 10-0 - (OK 44-13 NJ)
  • 113 lbs - pinned Ben Kamali (Michigan Blue) in 1:13 - (OK 42-22 MI)
  • 113 lbs - teched Max Crowe (Minnesota Blue) 14-1 - (MN 40-26 OK)

4.29.2017 U.S. Open Freestyle Nationals - 46 KG - 6th Place

  • defeated Nick Onea (Crimson Wave WC) 18-13
  • defeated 12-2 by Dack Punke 
  • received forfeit from Evan Taylor (Battleborn)
  • defeated Hunter Lucas (University of Maryland) 20-17
  • lost by VF to Brandon Kaylor (Team Aggression)

4.22.2017 Sand Springs OKUSA Freestyle - 120 lbs - 1st Place

  • pinned Braydon Blose (Sapulpa) in 0:39
  • teched Zane Plunkett (Bixby) 11-0

4.15.2017 OKUSA National Team Qualifier Freestyle - 113 lbs - 1st Place

  • teched Braydon Blose (Sapulpa) 10-0
  • defeated Garrett Steidley (Broncho) 17-8

4.8.2017 Catoosa OKUSA Freestyle - 126 lbs - 1st Place

  • teched Johnathan Warford (Sapulpa) 15-2
  • teched Skylar Galloway (Team Big) 11-0

Junior Greco (0-2)

6.22.2017 USAW GR Dual Nationals - Oklahoma Outlaws - 6th Place

  • teched 11-0 by Jordan Haskins (Texas Blue) - (OK 41-26 TX)
  • defeated 26-24 by Braydon Mogle (Utah Blue) - (OK 46-19 UT)

Cadet Freestyle (2-2)

6.4.2017 UWW FS Nationals - 50 KG - DNP

  • teched Darrick Stacey (East Idaho Elite Wrestling) 10-0
  • defeated 5-2 by Isaac Salas (Sunkist Kids/Monster Garage)
  • defeated Oscar Sanchez (BTWC) 10-7
  • teched 10-0 by Matthew Ramos (Colt Wrestling) 

Sam Harris

Cadet (4-8 FS, 3-3 GR)

5.13.2017 OKUSA FS State - 126 lbs - DNP

  • teched 10-0 by Laif Jones (Threestyle)
  • pinned Jordan Duncan (Duncan) in 1:04
  • teched 14-3 by Cade Manion (Deer Creek)

4.29.2017 Owasso OKUSA Greco - 132 lbs - 3rd Place

  • teched 11-0 by Branden Elrod (Jenks)
  • pinned Cale Crawford (Wrestle Jones) in 2:31
  • pinned Blake Salt (Threestyle) in 2:17

4.29.2017 Owasso OKUSA Freestyle - 132 lbs - DNP

  • teched 10-0 by Tanner Robinson (Cowboy WC) 
  • teched 12-2 by Cale Crawford (Wrestle Jones)

4.15.2017 OKUSA National Team Qualifier Freestyle - 126 lbs - DNP

  • teched 11-0 by Laif Jones (Threestyle)
  • teched Ladon Eaton (Choctaw) 10-0
  • pinned in 3:52 by Cade Manion (Deer Creek WC)

4.8.2017 Catoosa OKUSA Freestyle - 126 lbs - 4th Place

  • teched 10-0 by Laif Jones (Threestyle Wrestling)
  • teched Jace Ellis (GW Bellitor) 10-0
  • defeated Johann De La Cruz (McDonald County High School) 15-14
  • teched 16-5 by Andrew Stem (Berryhill Hoka-Hey WC)

4.8.2017 Catoosa OKUSA Greco - 126 lbs - DNP

  • defeated 5-2 by Andrew Police (Broken Arrow WC)
  • teched Johann De La Cruz (McDonald County High School) 22-11
  • pinned in 0:48 by Jace Ellis (GW Bellator)