CPHS Track: Sandites win five events at Hornet Track Classic

The Charles Page High School Track and Field teams brought home five gold medals from the Hornet Track Classic at Booker T. Washington Friday. The boys won four events and placed seventh as a team, while the girls had one champion and placed tenth.

Mackenzie Rader won her first gold medal in the 100 meter hurdles, finishing in 17.59. Erika Baker placed sixth in the 3200 run in 13:27.08.

Joel Mackey won his first gold medal of the season in the 100 dash in 10.91. He also won his third gold of the season in the 200 in 22.21. Aden Baughman won his fifth 800-meter race of the year in 1:56.75.

Mitchell Medford won the discus throw for the second time this season with a distance of 147’07.00”, followed by Riley Magee in fourth place at 129’08.50”.

Jaelyn Jackson placed third in the 400 in 52.62. Matt Wilkerson set a personal record in the 110 hurdles for the second-straight week, placing fifth in 17.88. The boys 4x100 relay team placed sixth in 45.40.

Danny Murray set a new 3200 PR in 10:55.83. Davina Green and Joselyn Schinnerer set 200 PRs in 29.80 and 32.36, respectively. Dalton Wilcox set a 400 PR in 58.53.

Both teams will return to action Friday at the Bravado Wireless Track Classic in Muskogee.

Sandite Results
4x100 - 6th - 45.40
110H
5th - Matt Wilkerson - 17.88
10th - Alex Newport - 19.54
12th - Knox Goggins - 21.06
300H
12th - Matt Wilkerson - 47.55
13th - Alex Newport - 48.04
100M
1st - Joel Mackey - 10.91
14th - Joseph Mattison - 11.85
20th - Morgan Lockhart - 21.08
200M
1st - Joel Mackey - 22.21
8th - Joseph Mattison - 24.16
27th - Jonathon Taylor - 27.40
28th - Asher Beard - 27.44
400M
3rd - Jaelyn Jackson - 52.62
14th - Dalton Wilcox - 58.53
800M
1st - Aden Baughman - 1:56.75
10th - Nelson Yazzie - 2:13.60
1600M
7th - Nelson Yazzie - 4:57.01
3200M
11th - Danny Murray - 10:55.83
Discus
1st - Mitchell Medford - 147’07.00”
4th - Riley Magee - 129’08.50”

Male Team Scores
108.5 Bartlesville
87.0 Booker T. Washington
85.5 Enid
78.0 Claremore
73.0 Collinsville
62.0 Stillwater
54.0 Sand Springs
27.0 Coweta
21.0 Okmulgee
16.0 Union
15.0 Will Rogers
8.0 Nathan Hale
8.0 Jenks

Boys Champions
4x100 - Stillwater - 43.63
4x200 - Stillwater - 1:32.39
4x400 - Bartlesville - 3:36.00
4x800 - Bartlesville - 8:11.86
110H - Malcolm Tillman - 15.96
300H - Malcolm Tillman - 41.83
100M - Joel Mackey - 10.91
200M - Joel Mackey - 22.21
400M - Gentry Williams - 49.62
800M - Aden Baughman - 1:56.75
1600M - Jack Vincent - 4:28.49
3200M - Ruben Sandoval Daniels - 10:03.34
Long Jump - Will Phillips - 20’09.00”
High Jump - Ethan Sorrels - 6’02.00”
Pole Vault - Taylor Olinghouse - 14’00.00”
Shot Put - Zac Robbins - 51’07.00”
Discus - Mitchell Medford - 147’07.00”

Lady Sandite Results
100H
1st - Mackenzie Rader - 17.59
8th - Elizabeth Watts - 18.70
300H
11th - Haylee Alford - 58.23
100M
21st - Davina Green - 17.92
200M
13th - Davina Green - 29.80
29th - Joselyn Schinnerer - 32.36
31st - Kaitlyn Converse - 32.95
400M
13th - Wanageeska Williams - 1:11.69
3200M
6th - Erika Baker - 13:27.08
High Jump
5th - Mackenzie Rader - 4’08.00”

Female Team Scores
104.5 Claremore
100.0 Booker T. Washington
98.0 Okmulgee
90.0 Bartlesville
68.5 Stillwater
64.0 Collinsville
40.0 Enid
23.0 Will Rogers
16.0 McLain
13.0 Sand Springs
11.0 Coweta
4.0 Nathan Hale

Girls Champions
4x100 - Okmulgee - 50.30
4x200 - Okmulgee - 1:47.74
4x400 - Claremore - 4:22.01
4x800 - Enid - 10:38.47
100H - Mackenzie Rader - 17.59
300H - Sydney Callender - 49.01
100M - Morgan James - 12.71
200M - Mckenzie James - 26.88
400M - Devin Wright - 1:02.32
800M - Jillian Skalicky - 2:29.00
1600M - Liza Williams - 5:44.88
3200M - Liza Williams - 12:11.84
Long Jump - Natasha Stocks - 15’09.50”
High Jump - Jazymne Hoke - 4’08.00”
Pole Vault - Ramsey Keim - 9’06.00”
Shot Put - Machenzie Robinson - 36’10.00”
Discus - Kacey Holt - 107’00.50”