CPHS Track: Sandites set 26 personal records at Tahlequah Classic

The Charles Page High School track and field teams failed to crown a champion for the first time this season, but had two runners-up and 26 personal-best finishes at the Reasor’s Track Classic in Tahlequah Friday.

Aden Baughman settled for second in the 800-meter run for the first time this season, despite having his best performance of the year. He finished in 1:53.83, his best mark since the 2017 Meet of Champions, and was only 0.03 behind 5A State Champion Jack Vincent.

Joel Mackey earned his first silver medal of the season the 100-meter dash with a time of 11.15 and also took third in the 200 in 22.21.

Jaelyn Jackson took third in the 400 with a PR 51.28 and Jacob Smith placed fourth in the 3200 in 10:26.63.

Matt Wilkerson crushed his previous personal record in the 100 hurdles. He finished the 110 in 17.93 to earn his first team points in sixth place.

Two Sandites earned points in discus, each with personal records. Mitchell Medford threw 149’07 for third place and Riley Magee threw 137’06 for fifth.

Mackenzie Rader tied her personal record in the high jump, clearing 4’08” for fourth place.

The boys placed seventh in a field of fourteen and the girls finished twelfth out of fifteen. Owasso won the meet by significant margins in both the boys’ and girls’ competitions.

The Sand Springs teams will return to action Friday at 10:00 a.m. in the Yukon Classic.

Lady Sandite Results
100 Hurdles
17.51 - Mackenzie Rader - 3rd
19.07 - Elizabeth Watts - 9th
300 Hurdles
56.51 - Haylee Alford - 13th *PR
1:00.93 - Elizabeth Watts - 20th
100 Dash
14.37 - Davina Green - 20th
16.02 - Joselyn Shinnerer - 34th
16.19 - Kristen Fields - 36th *PR
200 Dash
30.37 - Davina Green - 17th *PR
33.27 - Kaitlyn Converse - 32nd *PR
33.37 - Joselyn Shinnerer - 33rd *PR
400 Dash
1:13.30 - Wanageeska Williams - 20th
800 Run
2:52.57 - Victoria Baker - 24th
3:05.58 - Chezney Kelley - 36th
1600 Run
6:34.47 - Jazmin Lopez - 22nd
3200 Run
13:18.28 - Erika Baker - 16th *PR
High Jump
4’08.00” - Mackenzie Rader - 4th *PR
Long Jump
14’08.00” - Mackenzie Rader - 7th
12’02.00” - Jazmin Lopez - 27th *PR
Discus Throw
84’08.00” - Ayden Meade - 12th *PR
52’09.00” - Mackenzie Rader - 32nd
Shot Put
24’04.50” - Ayden Meade - 33rd

Female Team Scores
170 Owasso
89 Bishop Kelley
78 Wagoner
59 Bixby
51 Bartlesville
42 Claremore
41 Muskogee
32 Stilwell
31 Tahlequah Sequoyah
20 Tahlequah
15 Sapulpa
9 Sand Springs
6 Glenpool
4 Hulbert
4 Coweta

Tahlequah Champions
4x100 - Owasso - 50.45
4x200 - Wagoner - 1:47.55
4x400 - Owasso - 4:04.79
4x800 - Owasso - 9:36.75
100H - Kyndall Hicks - 16.95
300H - Kennedy Smith - 48.02
100M - Jessie Sanchez - 12.98
200M - Jessie Sanchez - 25.89
400M - Jessie Sanchez - 1:00.29
800M - Sierra Williams - 2:18.69
1600M - Elizabeth Booth - 5:30.40
3200M - Maya Boschee - 11:53.23
High Jump - Ragen Hodge - 5’00.00”
Long Jump - Shayonna Mcnack - 15’10.00”
Shot Put - Sadie Boos - 42’08.00”
Discus - Sadie Boos - 117’00.00”
Pole Vault - Becca Moe - 9’04.00”

Sandite Results
4x100 Relay - 45.15 - 11th
110 Hurdles
17.93 - Matt Wilkerson - 6th *PR
19.32 - Alex Newport - 15th *PR
19.99 - Knox Goggins - 19th *PR
300 Hurdles
47.26 - Matt Wilkerson - 12th
48.40 - Alex Newport - 13th
100 Dash
11.15 - Joel Mackey - 2nd
11.90 - Morgan Lockhart - 22nd *PR
11.92 - Joseph Mattison - 23rd
200 Dash
22.21 - Joel Mackey - 3rd
23.92 - Joseph Mattison - 15th
24.86 - Morgan Lockhart - 28th *PR
400 Dash
51.28 - Jaelyn Jackson - 3rd *PR
57.33 - Daren Hawkins - 29th *PR
800 Run
1:53.83 - Aden Baughman - 2nd
1600 Run
4:57.27 - Jaelyn Jackson - 10th *PR
5:02.70 - Danny Murray - 16th *PR
5:25.75 - Caleb James - 27th *PR
3200 Run
10:26.63 - Jacob Smith - 4th
11:02.94 - Danny Murray - 12th
11:30.91 - Caleb James - 20th
Long Jump
18’06.00” - Alejandro Lopez - 16th *PR
12’10.00” - Titus Wright - 36th *PR
Discus Throw
149’07.00” - Mitchell Medford - 3rd *PR
137’06.00” - Riley Magee - 5th *PR
95’11.00” - Sam Keiper - 29th *PR
Shot Put
38’03.00” - Riley Magee - 17th *PR
28’02.50” - Sam Keiper - 48th *PR

Male Team Scores
126.5 Owasso
94 Bixby
85 Bishop Kelley
67.5 Wagoner
47 Tahlequah
45 Bartlesville
41 Sand Springs
31 Tahlequah Sequoyah
26 Glenpool
24 Claremore
20 Muskogee
19 Sapulpa
15 Coweta
10 Hulbert

Tahlequah Champions
4x100 - Bixby - 42.71
4x200 - Bixby - 1:27.97
4x400 - Bixby - 3:25.97
4x800 - Owasso - 8:14.28
110H - Ryland Gray - 16.01
300H - Nick Fisher - 41.08
100M - Makai Blades - 10.82
200M - Makai Blades - 21.84
400M - Jordan Reagan - 50.15
800M - Jack Vincent - 1:53.80
1600M - Kaden Hicks - 4:45.55
3200M - Spencer Hales - 10:00.16
High Jump - Ashton Bartholomew - 6’02.00”
Long Jump - Ashton Bartholomew - 21’02.00”
Shot Put - Blake Corn - 51’11.00”
Discus - Gabriel Wardlow - 154’06.00”
Pole Vault - Luke Riley - 13’00.00”