Sand Springs Public Schools participates in OSSAA-sanctioned Cross Country in the fall as well as Track and Field in the spring. The programs are coached by Mike Burdge, Chris Corbin, and Virginia Williams. 

Corbin also coaches Revolution Running and Fitness, providing a cross country program for elementary and middle school students.

2018-2019 CPHS Varsity Cross Country

8.30.2018 Owasso Relays (6th Place)- Read Story.
9.1.2018 Sapulpa (3rd Place) - Read Story.
9.8.2018 Broken Arrow (12th Place) - Read Story.
9.15.2018 Sand Springs (4th Place) - Read Story.
9.22.2018 Holland Hall (3rd Place) - Read Story.
9.29.2018 Kiefer (2nd Place) - Read Story.
10.4.2018 Owasso Invitational (4th Place) - Read Story.
10.10.2018 Frontier Valley Conference Championship (6th Place) - Read Story.
10.20.2018 OSSAA 6A-East Regional (9th Place) - Read Story.
10.27.2018 OSSAA 6A State Championship - Read Story.

2018-2019 CPHS Varsity Track & Field

3.1.2019 Owasso High School Invitational (7th Place) - Read Story.
3.8.2019 Bartlesville Bruin Classic (4th Place) - Read Story.
3.14.2019 Claremore Zebra Invitational (3rd Place) - Read Story.
3.29.2019 Owasso Ram Relays (4th Place) - Read Story.
4.5.2019 Tahlequah Track Classic (7th Place) - Read Story.
4.12.2019 Booker T. Washington Hornet Track Classic (7th Place) - Read Story.
4.19.2019 John Jacobs Invitational (22nd Place) - Read Story.
4.20.2019 Kansas Relays - Read Story.
4.25.2019 Frontier Valley Conference Championship (8th Place) - Read Story.
5.4.2019 OSSAA 6A-East Regional Championship (3rd Place) - Read Story.
5.10-5.11.2019 OSSAA 6A State Championship
5.14.2019 OTCA Meet of Champions

2017-2018 CPHS Varsity Cross Country

8.26.17 Pryor (1st Place) - Read Story.
9.2.17 Sapulpa (1st Place) - Read Story.
9.9.17 Broken Arrow Tigers XC Meet (4th Place) - Read Story.
9.14.17 Booker T. Washington XC Invitational (2nd Place) - Read Story.
9.23.17 32nd Annual Holland Hall XC Invitational (4th Place) - Read Story.
9.30.17 81st Annual Cowboy Jamboree (7th Place) - Read Story.
10.10.17 Frontier Valley Conference Championship (5th Place) - Read Story. 
10.21.17 6A-East Regional Championship (4th Place) - Read Story.
10.28.17 6A State Championship (12th Place) - Read Story.

2017-2018 CPHS Varsity Track & Field

3.2.18 Owasso Meet (6th Place) - Read Story.
3.10.18 Mansfield Legacy Meet (8th Place) - Read Story.
3.30.18 Owasso Ram Relays (2nd Place) - Read Story. 
4.13.18 Yukon Classic (17th Place) - Read Story. 
4.20.18 Collinsville Classic (6th Place) - Read Story. 
4.25.18 Frontier Valley Conference (8th Place) - Read Story. 
5.5.18 6A-East Regional Meet (3rd Place) - Read Story.
5.12.18 6A State Championship (20th Place) - Read Story.

2016-2017 CPHS Varsity Cross Country

8.27.16 Kiefer (1st Place) - Read Story
9.3.16 Sapulpa (2nd Place) - Read Story
9.10.16 Broken Arrow (5th Place) - Read Story
9.17.16 Holland Hall (8th Place) - Read Story
9.24.16 OSU (24th Place) - Read Story
10.1.16 Chile Pepper Festival (66th Place) - Read Story
10.11.16 Frontier Valley Conference (8th Place) - Read Story
10.22.16 6A-East Regional Championship (10th Place) - Read Story
10.29.16 6A State Championship - Read Story

2016-2017 CPHS Varsity Track & Field

3.3.17 Owasso (8th Place) - Read Story
3.24.17 Broken Arrow (8th Place) - Read Story
3.31.17 Stillwater (7th Place) - Read Story
4.6.17 Moore (7th Place) - Read Story
4.15.17 Booker T. Washington (5th Place) - Read Story
4.27.17 Frontier Valley Conference (7th Place) - Read Story
5.6.17 Regionals (6th Place) - Read Story
5.13.17 State (17th Place) - Read Story


Sandite Records

*Since 2002

Sandite Records
400R - 2018 - 43.37
800R - 2013 - 1:35.5
1600R - 2019 - 3:31.54
3200R - 2018 - 8:08.99
1600 Medley - 2019 - 3:35.82
4000 Medley - 2013 - 11:28.6
110H - Mason Shipman - 16.52
300H - Mason Shipman - 42.01
100M - Myron Pattrick - 10.64
200M - Joel Mackey - 21.62
400M - Marcus Mayes - 49.02
800M - Marcus Mayes - 1:52.92
1600M - Michael Cliff - 4:20.26
3200M - Michael Cliff - 9:31.15
High Jump - Sammy Smith - 6’03.00”
Long Jump - Colton Washington - 22’01.00”
Discus - Chuck Ervin - 162’02.00”
Shot Put - Malonn Moyer - 48’03.50”
5K - Michael Cliff - 16:08.96

College Sandites

Colby Community College
Ian Baustert (2018-2019)

Oklahoma State University
Michael Cliff (1997-2001)

Oral Roberts University
Mitchell Mefford (2019-2020)

Savannah College of Art and Design
Jacob Smith (2019-2020)

U.S. Air Force Academy
Aden Baughman (2019-2020)

University of Missouri
Marcus Mayes (2003-2007)

University of Tulsa
Richard Courter (1951)

Accolades

NCAA Division I All-Americans
800M Marcus Mayes (2006, 2007)
DMR Marcus Mayes (2005)

Academic All-Big 12
Michael Cliff (1998, 1999, 2000, 2001)

All-Big 12
800M Marcus Mayes (2004, 2005, 2006, 2007))
4x400R Marcus Mayes (2004, 2005, 2007)

Sand Springs Education Foundation Hall of Fame
Richard Courter (1994)

University of Tulsa Hall of Fame
Richard Courter (1993)

USATF Junior All-American
800M Marcus Mayes (2004)

College/Other Champions

AAU National Champions
800M Marcus Mayes (2003)

USATF National Champions
800M Marcus Mayes (2003)
1500M Marcus Mayes (2003)

Drake Relays Champions
4x800R Marcus Mayes (2006)
DMR Marcus Mayes (2006)

Missouri Invitational Champions
800M Marcus Mayes (2004)

Missouri Valley Conference Champions
High Jump Richard Courter (1954)

Tom Bolts Invitational Champions
800M Marcus Mayes (2006)

High School Champions

State Champions
800M Aden Baughman (2017, 2019)
800M Marcus Mayes (2003)
1600M Michael Cliff (1996)
3200M Michael Cliff (1996)
Discus Throw Mitchell Mefford (2019)
Discus Throw Chuck Ervin (1982)
Discus Throw Charles Stricklen (1951)
High Jump Sammy Smith (1963)
High Jump Richard Courter (1951)

OTCA Meet of Champions
800M Aden Baughman (2017)

Regional Champions
4x800 Relay (2013, 2018)
100M Joel Mackey (2018)
400M Marcus Mayes (2003)
800M Aden Baughman (2017, 2018, 2019)
800M Marcus Mayes (2002, 2003)
1600M Marcus Mayes (2003)
Long Jump Colton Washington (2017)
Discus Throw Mitchell Mefford (2019)
5K Michael Cliff (1996)

Frontier Valley Conference Champions
400M Marcus Mayes (2003)
800M Marcus Mayes (2003)
800M Aden Baughman (2018, 2019)
1600M Marcus Mayes (2003)

Centennial Conference Champions
4x400 8th Grade Relay (2010)
200M 8th Grade Myron Pattrick (2010)
400M 8th Grade Jermaine McClain (2010)
800M 8th Grade Jermaine McClain (2010)

Ardmore Tiger Champions
800M Marcus Mayes (2003)
1600M Marcus Mayes (2003)

Bartlesville Classic Champions
200M Joel Mackey (2019)
400M Aden Baughman (2019)
800M Aden Baughman (2019)
Discus Mitchell Mefford (2019)

Bishop Kelley Invitational Champions
400M Marcus Mayes (2002, 2003)
800M Marcus Mayes (2002, 2003)
1600M Marcus Mayes (2002)

Booker T. Washington Classic Champions
100M Joel Mackey (2019)
200M Joel Mackey (2019)
800M Aden Baughman (2017, 2019)
Shot Put Kristopher Edwards (2017)
Discus Mitchell Mefford (2019)

Broken Arrow Classic Champions
800M Aden Baughman (2017)

Catoosa Invitational Champions
800M Marcus Mayes (2003)
1600M Marcus Mayes (2003)

Claremore Invitational Champions
200M Joel Mackey (2019)
800M Aden Baughman (2019)

Collinsville Terry Due Classic Champions
4x400 Relay (2013)
4x800 Relay (2012)
200M Jermaine McClain (2013)
Discus Malonn Moyer (2018)

EC Cardinal Invitational Champions
800M Marcus Mayes (2002)
1600M Marcus Mayes (2002)

Jesuit-Sheaner Champions
400M Marcus Mayes (2003)

Mansfield Border Brawl Champions
800M Aden Baughman (2018)

McAlester Invitational Champions
400M Jermaine McClain (2011)

Moore Ken Hogan Invitational Champions
800M Aden Baughman (2017)

OBU Bison Invitational Champions
400M Marcus Mayes (2003)
800M Marcus Mayes (2003)
3200M Marcus Mayes (2003)

Okmulgee Invitational Champions
800M Marcus Mayes (2002)
1600M Marcus Mayes (2002)

OU John Jacobs Invitational Champions
800M Marcus Mayes (2003)

Owasso Invitational Champions
200M Joel Mackey (2018)
800M Aden Baughman (2019)

Owasso Ram Relay Champions
4x800 Relay (2018)
1600 Distance Medley (2019)
200M Joel Mackey (2018)
800M Aden Baughman (2018, 2019)
3200M Jacob Smith (2018, 2019)

Skiatook Invitational Champions
4x800 Relay (2013)
100M Myron Pattrick (2013)

Stillwater Pioneer Champions
400M Jaelyn Jackson (2017)
800M Aden Baughman (2017)
Long Jump Colton Washington (2017)

Sugar Bowl Track Classic Champions
800M Marcus Mayes (2003)